Żywa lekcja historii!

„Żywa lekcja historii” wpisała się na stałe w szkolny plan zajęć.
Z okazji 100-lecia obchodów niepodległości Polski 9 kwietnia dzieci z naszej szkoły ponownie przeniosły się w świat dalekiej historii.
Grupa artystyczna „Rekonstrukto” zaprezentowała pokaz historyczny pt. „Ku niepodległej” .Nawiązywał do bohaterskiej walki naszych przodków o wolność ojczyzny i honor narodu w czasach zaborów i I Wojny Światowej. Goście z Dębina przedstawili naszym uczniom stroje żołnierskie z czasów powstań narodowowyzwoleńczych (szwoleżera, kosyniera, oficera I brygady Legionów Polskich), kolekcję replik broni używanych przez powstańców i w czasie I Wojny Światowej, ekwipunek żołnierski. Przeprowadzili też musztrę wojskową i lekcję posługiwania się szablą. Prowadzący naświetlili rolę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Legionów Polskich w trudnych czasach walki o niepodległość.

Uczniowie mogli przymierzyć mundury i stroje żołnierskie, uczestniczyć w symulacji wojennej akcji ratunkowej i defiladzie żołnierskiej. Każdy mógł poczuć się przez chwilę jak powstaniec walczący z bronią w ręku o wolność kraju. To była naprawdę niezwykła lekcja historii.