Niezapomniana wycieczka do Olkusza-„Srebrnego Miasta”

Dzisiaj  uczniowie z klasy II, III, VII z wychowawcami  wyruszyli na wycieczkę szlakiem „Srebrnego Olkusza.”

Zwiedzaliśmy ekspozycję znajdującą się w piwnicach XIV wiecznego ratusza, jaki wznosił się niegdyś na olkuskim rynku. Spacerując kilka metrów pod rynkiem zapoznaliśmy się z wystawą, która w niezwykły sposób przedstawia historię Olkusza nazywanego Srebrnym Miastem, za sprawą sięgających średniowiecza tradycji wydobycia srebra i ołowiu.

Drugą podziemną ekspozycję zwiedzaliśmy w piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego, gdzie niegdyś znajdowała się siedziba olkuskich władz górniczych. Poświęcona została górniczym i hutniczym tradycjom Olkusza, a także mennicy, jaka działała w tym miejscu na przełomie XVI i XVII wieku. Dużą atrakcją dla dzieci okazała się  przestrzenna makieta pokazująca, jak w ciągu wieków rozwijały się olkuskie kopalnie. Mogliśmy tutaj zobaczyć zarówno podziemne wyrobiska, jak i obiekty na powierzchni. Dzieci mogły uruchomić maszyny używane wtedy w kopalniach, jak m.in. kierat, czy tzw. paternoster.

Po wyjściu z podziemi na Rynek Olkuski, uczniowie z klasy VII  udali się na  usypany Kopiec Kościuszki, a uczniowie z klasy II i III na zasłużony odpoczynek i poczęstunek. Wszyscy uśmiechnięci, zadowoleni i z nową zdobytą , rozległą wiedzą na temat dawnego Olkusza wróciliśmy do domu. Wycieczka ta na pewno zostanie na długo w naszej pamięci.