ZACZAROWANY ŚWIAT MAGII I WRÓŻB, CZYLI ANDRZEJKI W NASZEJ SZKOLE

30 listopada 2022 r., środa przebiegała  pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana,  korytarze naszej szkoły zamieniły się w miejsce czarów i magii.

Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Całą akcję przygotowali uczniowie z klasy VIII. Przedszkolaki również miały andrzejkowe wróżby w swojej sali. Dziękujemy rodzicom za poczęstunek dla dzieci.

Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego.